Bruksizm - czym jest, jak go leczyć i jakie są konsekwencje?

Metody odbudowy utraconego zęba

Ubytki w uzębieniu bywają niezwykle kłopotliwe, głównie ze względów estetycznych, co często prowadzi do zaniżenia własnej samooceny. Kiedy indziej mogą okazać się groźne dla zdrowia. Aby uniknąć tego typu konsekwencji, warto zdecydować się na odbudowę utraconego zęba. Poznaj dostępne metody oraz sprawdź, od czego zależy ich wybór.

Odbudowa utraconego zęba – dlaczego jest taka istotna?

Do utraty zęba, a nawet kilku może dojść w wyniku choroby lub na skutek nieszczęśliwego wypadku. Równie częstą przyczynę stanowi niewłaściwa higiena jamy ustnej czy błędy żywieniowe. Jednak bez względu na okoliczności ich powstania powinniśmy zdecydować się na odbudowę utraconego zęba. Dlaczego to takie istotne? Przede wszystkim chodzi o względy zdrowotne. Zaniedbane ubytki w uzębieniu mogą doprowadzić do problemów z prawidłowym przeżuwaniem, a za czym idzie i do kłopotów trawiennych. Ponadto takie ubytki to również prosta droga do chorób zębów na czele z próchnicą. Cierpi na nich także nasza sfera psychiczna, gdyż przez niepełne uzębienie możemy czuć się mniej atrakcyjni, a nasza samoocena potrafi spaść niemal do zera.

Różne metody wstawiania zębów.

Jeśli więc dojdzie do utraty zęba, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na jego odbudowę. Do swojej dyspozycji mamy różne metody wstawiania zębów, jednak o wyborze tej najskuteczniejszej w naszym przypadku, decyduje stomatolog na podstawie badania i oceny stanu uzębienia. Pamiętajmy też, że możemy jego decyzję o tym czym zastąpić ubytek zęba przedyskutować.
Specjalista może zalecić wykonanie jednego z czterech najbardziej popularnych zabiegów uzupełniania ubytków zębowych.

A. Implant zębowy

Zabieg polega na wszczepieniu w kość pacjenta sztuczny korzeń zębowy, na którym po upływie określonego czasu odbudowuje się utracony ząb. Implanty zębowe zaliczane są nie tylko do najczęściej wybieranych przez pacjentów metod, ale również uznawane za najtrwalsze. Poza tym doskonale imitują prawdziwe zęby. Niestety jest to również najdroższy sposób na odbudowę utraconego zęba.

B. Most protetyczny

To rodzaj protezy z wykorzystaniem koron osadzanych na zębach sąsiadujących z zębem ukruszonym. Ta metoda znajduje swoje uzasadnienie w sytuacji, kiedy doszło do utraty całego zęba lub kilku sąsiadujących ze sobą zębów.

C. Proteza ruchoma wyjmowana

To jedna z najmniej inwazyjnych metod odbudowy utraconego zęba, a jednocześnie najłagodniejszy dla portfela wariant. Stosuje się ją w wypadku, gdy u pacjenta doszło do utraty kilku zębów. Protezę należy codziennie oczyszczać oraz starannie ją przechowywać.

D. Koronka

W tym zabiegu wykorzystuje się specjalnie przygotowywane nakładki na ukruszonego zęba. Warunkiem jej zastosowania jest całkowicie zdrowy korzeń.

E. Licówki

Kiedy doszło do ukruszenia czy złamania części zęba – nie niej jednak niż połowy – wówczas stomatolog może podjąć decyzję o zastosowaniu licówek. Zabieg polega wówczas na przymocowaniu jej w miejscu ubytku przy pomocy specjalnego kleju.

Słowem podsumowania – utrata kilku zębów czy jednego wymaga szybkiej decyzji o odbudowie uzębienia. I nie chodzi tu jedynie o estetykę, chociaż to ona zazwyczaj skłania pacjentów do wizyty u stomatologa. Takie ubytki – o czym pisaliśmy na początku – mogą też pociągnąć za sobą różne zdrowotne konsekwencje. Dlatego nie zwlekajmy i inwestujmy w nasze zdrowie już dziś!


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują