Jaki aparat ortodontyczny wybrać – tradycyjny czy nakładkowy?
Leczenie ortodontyczne to skuteczny sposób na skorygowanie różnych wad zgryzu. W zależności od rodzaju i zaawansowania nieprawidłowości w uzębieniu dobiera się inny rodzaj aparatu ortodontycznego. Obecnie najczęściej stosuje się stały aparat ortodontyczny lub przezroczyste nakładki korygujące na zęby.
Czym różnią się oba rozwiązania? I na które z nich lepiej się zdecydować?
Kiedy warto nosić aparat ortodontyczny?
Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne, i to bez względu na wiek. Najczęstszym powodem noszenia aparatu są względy estetyczne. Leczenie aparatem pozwala wyprostować zęby i korygować wady zgryzu, dzięki czemu znikają kompleksy związane z krzywymi lub nieprawidłowo ułożonymi zębami.
Poza efektami wizualnymi, czysto estetycznymi, leczenie ortodontyczne wpływa pozytywnie na zdrowie zębów. Skorygowanie nieprawidłowego zgryzu zmniejsza dolegliwości związane z bruksizmem, ścieraniem czy nadmiernym zaciskaniem zębów.
Dzięki temu prościej zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, gdyż dużo łatwiej usunąć resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych, gdy mamy do nich lepszy dostęp. Krzywe zęby często utrudniają dokładne czyszczenie, co z kolei przyczynia się do gromadzenia płytki nazębnej i rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia.
Aparat tradycyjny – charakterystyka i zalety
Wiele osób kojarzy ortodontyczny aparat metalowy z widocznymi zamkami mocowanymi do zębów i metalowymi łukami. To tradycyjny aparat stały ligaturowy. Na jego konstrukcję składają się zamki, łuki i pierścienie.
Jest to najbardziej widoczny aparat, ale są też jego bardziej estetyczne wersje – wtedy zamki są ceramiczne lub porcelanowe w neutralnym kolorze. Aparat ligaturowy wymaga okresowej wymiany gumek (ligatur) na zamkach podczas wizyt kontrolnych u ortodonty.
Inny typ aparatu stałego to aparat samoligaturujący. Ten rodzaj aparatu nie wymaga zakładania i wymieniania gumek. Dzięki specjalnej klapce w zamku możliwe jest przytrzymywanie metalowego łuku, który w największym stopniu decyduje o postępach korekcji wady zgryzu.
Aparat samoligaturujący pozwala łatwiej dbać o higienę jamy ustnej, a ponadto nieco skraca czas noszenia aparatu. Jest też dostępny w wersji z mniej widocznymi zamkami.
Stały aparat lingwalny przeznaczony jest dla osób, którym szczególnie zależy na dyskrecji i estetyce. Montuje się go po wewnętrznej stronie łuku zębowego, dzięki czemu jest zupełnie niewidoczny dla innych. Projektuje się go indywidualnie dla każdego pacjenta. Aparaty lingwalne to połączenie funkcjonalności z estetyką, jednak na samym początku noszenia go może powodować problemy z mówieniem i podrażnienie okolic języka.
Aparat nakładkowy – nowoczesna alternatywa
Aparaty nakładkowe to nowoczesne rozwiązanie w usuwaniu nieprawidłowości zębowych. Leczenie za pomocą nakładek ortodontycznych opiera się na noszeniu przezroczystych nakładek (alignerów) przygotowanych indywidualnie dla każdego pacjenta, które stopniowo prostują zęby.
Nakładki są formą ruchomego aparatu, gdyż można je zdejmować do ich umycia, szczotkowania zębów czy jedzenia. W zależności od wady zgryzu wykonywana jest określona liczba nakładek, które trzeba wymieniać w ściśle określonym czasie, by uzyskać pożądany efekt.
Obecnie to jedna z najczęściej wybieranych opcji, gdyż efekty noszenia aparatu nakładkowego są bardzo zadowalające, a przy tym leczenie jest bardzo komfortowe, przebiega bez żadnych dolegliwości bólowych i dyskomfortu, jakie towarzyszą noszeniu aparatu na zęby. Jest to też aparat estetyczny, idealny dla osób, które nie chcą, by inni od razu widzieli, że noszą aparat na zęby.
Porównanie aparatu tradycyjnego i nakładkowego
Leczenie zębów zarówno aparatem stałym, jak i nakładkowym ma swoje wady i zalety. Porównajmy oba rozwiązania.
Aparat nakładkowy – zalety
- Duża estetyka uśmiechu i wygoda leczenia – nakładki są niemalże niewidoczne i nie powodują dyskomfortu podczas mówienia,
- brak konieczności zmiany diety – do posiłków po prostu ściągamy nakładki i możemy jeść to, co lubimy, a po posiłku myjemy zęby i nakładki, i z powrotem je zakładamy,
- łatwa higiena jamy ustnej – możliwość zdejmowania nakładek sprawia, że podczas leczenia nie trzeba dodatkowo inwestować w specjalną szczoteczkę i poświęcać znacznie więcej czasu na higienę jamy ustnej, w przeciwieństwie do aparatów stałych. Same nakładki też nie wymagają specjalnego czyszczenia – wystarczy je wypłukać wodą kilka razy dziennie,
- bezbolesność – noszenie nakładek na zębach nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych czy podrażnień śluzówki i dziąseł, jak to bywa w przypadku metalowych elementów aparatów stałych,
- krótszy czas leczenia – leczenie lekkich wad zgryzu nakładkami wynosi jakieś 4-9 miesięcy, a przy bardziej złożonych wadach może trwać 1-2 lata.
Aparat nakładkowy – wady
- Konieczna dyscyplina – osoby decydujące się na nakładki muszą bardzo pilnować, by nosić je regularnie, przynajmniej 22 godziny na dobę. Należy zdejmować je wyłącznie do posiłku, a po nim od razu umyć zęby i je ponownie założyć. Tylko wtedy można liczyć na efekty,
- możliwość leczenia określonych wad zgryzu – aparat nakładkowy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku lekkich i średnich wad zgryzu. Nie poradzi sobie w cięższych przypadkach,
- cena – aparaty nakładkowe to wciąż droższe rozwiązanie niż aparat ortodontyczny stały, na co nie każdy może sobie pozwolić.
Aparat tradycyjny – zalety
- Szerokie zastosowanie – tradycyjne aparaty ortodontyczne mogą być zastosowane w przypadku każdej wady zgryzu i najbardziej skomplikowanych przypadkach,
- stałe działanie – aparat stały jest noszony przez cały czas, zatem nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu. Działa przez 24 godziny na dobę i jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy nie chcą cały czas kontrolować tego procesu, jak to jest w przypadku nakładek,
- duży wybór aparatów – dostępne są estetyczne rozwiązania w różnych cenach.
Aparat tradycyjny – wady
- Duża widoczność – dla wielu osób wygląd stałych aparatów, które przyciągają uwagę, jest źródłem dyskomfortu, co może utrudniać zachowanie profesjonalnego wizerunku,
- częste kontrole – aparaty stałe wymagają wizyt kontrolnych co 1-1,5 miesiąca, a ich pomijanie wydłuża czas leczenia,
- utrudniona higiena,
- zmiana diety – należy unikać twardych pokarmów, które mogą spowodować odklejenie się zamków, a nawet uszkodzenie aparatu,
- dyskomfort i ból, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia.
Jak wybrać odpowiedni aparat ortodontyczny?
Wybór metody leczenia ortodontycznego powinien być podyktowany stanem zdrowia naszych zębów oraz opinią profesjonalisty. Warto uwzględnić też to, czy zależy nam na aspekcie estetycznym, finansowych czy krótkim czasie leczenia.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują