Obrazowe badania diagnostyczne

Podstawowym czynnikiem warunkującym możliwość leczenia choroby jest postawienie prawidłowej diagnozy. Badania diagnostyczne mają na celu rozpoznanie choroby na podstawie jej objawów, badania lekarskiego i wyników specjalistycznych badań. Jednym z rodzajów takich badań są badania obrazowe, wykorzystujące różne techniki w celu unaocznienia widoku badanego narządu.

rentgen

Badanie rentgenowskie

  • konwencjonalne – najstarszy rodzaj obrazowania chorób; wiązki promieni elektromagnetycznych (zwanych rentgenowskimi – od ich odkrywcy Roentgena), powstałych w lampie rentgenowskiej, przepuszczane są przez tkanki pacjenta; ulegają w nich pochłanianiu; po przejściu przez tkanki promienie X są rejestrowane i rzutowane na błonę filmową; promienie X w nadmiernej ilości są szkodliwe dla organizmu i mogą nie dawać dokładnego obrazu uszkodzonych elementów ciała,
  • cyfrowe – obraz rentgenowski powstaje nie analogowo, na błonie filmowej rtg, a na płycie pamięciowej komputera, z której przegrywany jest na płytę przenośną.

Badanie rentgenowskie pozwala na diagnozowanie kości kręgosłupa, kończyn, barków,
czaszki, miednicy oraz chorób klatki piersiowej i jamy brzusznej.

Tomografia komputerowa (CT)

tomografia komputerowa

Wykorzystuje promieniowanie X emitowane przez lampę rtg poruszającą się w specjalnym aparacie ruchem okrężnym wokół pacjenta. Natężenie promieniowania i jego zmiany są rejestrowane, przetwarzane elektronicznie, a następnie rekonstruowane. Badanie może być wykonane przy wykorzystaniu opartych na jodzie środków kontrastowych, które uwydatniają obraz. Może mieć charakter dynamiczny – tak określane jest badanie wykonywane w momencie podawania lub bezpośrednio po podaniu środka kontrastowego.

Wyróżnia się trzy systemy tomografii komputerowej:

  • tradycyjny – zdjęcia wykonywane są „skokami” wynikającymi z przesuwania się stoły, na którym leży pacjent; w trakcie wykonywania zdjęcia pacjent musi wstrzymać oddech, pomiędzy „skokami” może oddychać,
  • spiralny – stół, na którym leży pacjent, przesuwa się stałym ruchem, a zdjęcia wykonywane są przez lampę poruszającą się cały czas wokół pacjenta,
  • wielorzędowy – detektory, które odbierają promieniowanie wysyłane przez lampę, umieszczone są w kilku lub kilkunastu rzędach (w systemie tradycyjnym i spiralnym tylko w jednym rzędzie), co pozwala na uzyskanie większej liczby przekrojów ciała i skrócenie casu badania.

Tomografia komputerowa wykorzystywana jest w badaniach kręgosłupa, układu kostnostawowego, struktur wewnątrzczaszkowych, układu nerwowego, klatki piersiowej, jamy brzusznej, układu naczyniowego.

Rezonans magnetyczny (MRI)

rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny wykorzystuje silne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru znajdujące się w organizmie pacjenta. Komora urządzenia emitującego pole magnetyczne, w której umieszczony jest pacjent, wysyła fale radiowe. Docierają one do atomów wodoru zawartych w ciele pacjenta i wywołują ich odpowiedź, która jest rejestrowana przez aparat i po przetworzeniu pojawia się na ekranie monitora w postaci szarości i zaczernień.

Rezonans magnetyczny stosuje się w diagnostyce tkanek miękkich, przepuklin, wszystkich stawów, w badaniach układu kostnego, struktur wewnątrzczaszkowych, badaniach układu nerwowego, podejrzeniach schorzeń mózgu i rdzenia kręgowego, naczyń krwionośnych i przepływu krwi, żeńskich narządów rodnych i gruczołu krokowego u mężczyzn. Podobnie jak tomografia komputerowa rezonans magnetyczny może być stosowany po podaniu środków kontrastowych.

Ultrasonografia

ultrasonografia USG

Ultrasonografia w celu wytworzenia obrazu badanego elementu ciała wykorzystuje ultradźwięki – fale akustyczne, które rozchodzą się tkankach i ulegają przemianom (odbijają się, załamują, rozpraszają, itp.). braz uzyskany za pomocą fal dźwiękowych może być jedno-, dwu- a w ostatnim czasie nawet trzy- i czterowymiarowy. Ultrasonografią bada się miękkie narządy wewnętrzne. Pierwszym zastosowaniem ultrasonografii w medycynie była diagnostyka płodu.

Badanie USG pozwala zobaczyć tkanki miękkie i narządy w ruchu, określić ich dokładny wymiar i głębokość położenia i przepływ krwi. Jest badaniem nieinwazyjnym. Jedną z odmian USG jest USG Dopplera – badanie naczyń krwionośnych pozwalające zdiagnozować prędkość i kierunek przepływu krwi w naczyniach krwionośnych metodą fali ciągłej, metodą impulsową i kodowania kolorem.

Scyntygrafia

scynytygrafia

Badanie scyntygraficzne polega na dostarczeniu do badanych tkanek i narządów (dożylnie, rzadziej doustnie lub metodą wziewną) niewielkiej ilości izotopów promieniotwórczych, które emitują promienie gamma. Jest ono rejestrowane za pomocą detektorów umieszczonych na zewnątrz badanej struktury i pozwala zobrazować badany narząd oraz ocenić jego funkcjonowanie (np. przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, krwi, żółci, moczu).

Scyntygrafię stosuje się w celu zdiagnozowania pracy nerek, żołądka, wątroby, dwunastnicy, tarczycy, przepływów płynów w organizmie, znalezienia ognisk zapalnych i ewentualnych ognisk chorób w organizmie oraz np. wówczas, gdy należy stwierdzić, czy stosowane leczenie jest skuteczne.

Oceń ten artykuł

Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.