Finansowanie MediRatami badań diagnostycznych i testów DNA
Prawidłowa diagnoza – pierwszy krok do zdrowia
Dzisiaj mamy niemal niczym nieograniczony dostęp do narzędzi badawczych, nowoczesnych technologii diagnostycznych i specjalistów, którzy w sposób odpowiedni zinterpretuja wyniki badań. Rozwój tej dziedziny jest w ostatnich latach ogromny i z korzyścią dla Pacjenta, który dzięki komercyjnemu charakterowi usług ma możliwość działać często szybciej niż lekarz. Jedyną barierą mogą okazać się – jak w niemal każdym przypadku związanym z ochrona zdrowia – pieniądze. Tak, jak w większości procedur komercyjnie realizowanych, koszty okazują się nierzadko barierą nie do pokonania. Dlatego powstało takie rozwiązanie finansowe, jak MediRaty, dzięki któremu zamiast obciążać portfel wydatkiem rzędu kilkuset złotych czy kilkoma tysiącami (tak, tak, w przypadku badań genetycznych to są takiego rzędu koszty) można nabyć określone usługi, płacąc w niskich ratach. Nie ma znaczenia czy laboratorium, z którego chcemy skorzystać jest Partnerem MFG SA (operatora MediRat), czy nie. W tym drugim przypadku potrzebna będzie faktura pro-forma.
Najczęściej finansowane usługi i produkty z zakresu genetyki:
- badania obrazowe (tomografia komputerowa, tomografia rezonansu magnetycznego, roentgen)
- diagnostyka prenatalna
- testy na ojcostwo
- badania genetyczne na predyspozycje do nowotworów
- badania genetyczne w kontekście właściwej diety (genodietetyczne).
Finansowanie MediRatami badań diagnostycznych i testów DNA
Badania DNA mają szereg zalet, które pomagają między innymi w ustaleniu naszego profilu genetycznego, dzięki czemu możemy na przykład określić ryzyko wystąpienia u nas nowotworu oraz poznać zmiany w kodzie DNA, co często pomaga w potencjalnym leczeniu.
Popularne są też testy na ojcostwo oraz badania prenatalne. Testy chętnie stosuje się również po to, by poznać swoją genealogię genetyczną, czyli żeby dowiedzieć się, skąd pochodzili nasi przodkowie.
Jak widać, badania DNA to fantastyczne narzędzie, które pozwala lepiej poznać i zrozumieć nasze ciało, rozwiązać problemy prawne, przewidzieć potencjalne problemy zdrowotne, co umożliwia szybkie zapobieganie im, a nawet poznać nasze pochodzenie etniczne. Niestety, jest to też badanie kosztowne, ale naprawdę warto się na nie zdecydować!
Badania genetyczne
Wraz z rozwojem technologii badania genetyczne w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Kliniki oferują różne rodzaje badań genetycznych i testów DNA.
Najpopularniejsze opisaliśmy w poprzedniej części artykułu, ale warto poświęcić temu zagadnieniu więcej miejsca. Jakie badania warto przeprowadzić?
- Badania na nowotwory – w XXI wieku, kiedy z każdej strony otaczają nas substancje potencjalnie kancerogenne, warto wykonać testy określające ryzyko zachorowania przez nas na nowotwór złośliwy.
- Nietolerancje pokarmowe – testy DNA pozwalają również wykryć nietolerancje pokarmowe, dzięki czemu możemy lepiej planować i optymalizować nasze posiłki.
- Badania prenatalne – dzięki nim można sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Badanie to jest zalecane paniom, które przeżyły poronienie oraz ciężarnym, które ukończyły 35 lat, a także mamom, które urodziły dziecko z wadą genetyczną.
- Badania na niepłodność – pozwalają ustalić przyczyny, które sprawiają, że para ma trudności z poczęciem.
- Badania na ojcostwo – testy na ustalenie domniemanego ojca pozwalają potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.
- Badania genetyczne dzieci – umożliwiają wczesne wykrycie chorób, np. autoimmunologicznych, które mogą zaburzyć prawidłowy rozwój malucha.
Jak widać, testy DNA mają szerokie zastosowanie. Z opisanych powyżej badań najczęściej wykonuje się testy na ojcostwo i pokrewieństwo oraz diagnostykę prenatalną, dlatego opiszemy je nieco szerzej.
Testy DNA na ojcostwo
Testy DNA na ojcostwo można zamówić już w drugiej połowie pierwszego trymestru. W tym celu pobiera się krew matki, z której izoluje się próbkę DNA dziecka. W ten sposób da się potwierdzić lub wykluczyć to, czy mężczyzna jest ojcem biologicznym dziecka.
Testy DNA w celu ustalenia ojcostwa mogą zostać przeprowadzone z powodu nakazu sądowego – jeśli istnieje problem z płaceniem alimentów lub w sytuacji, gdy mężczyzna nie jest pewien ojcostwa.
Do takich badań wystarczy pobrać materiał genetyczny, np. wymaz z policzka. Laboratoria akceptują też tak zwane „próbki dyskretne” – maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów czy gumę do żucia.
Diagnostyka prenatalna
Diagnostyka prenatalna odnosi się do szerokiego zakresu badań i procedur przeprowadzanych w czasie trwania ciąży. Takie testy pozwalają na określenie, czy dziecko dobrze się rozwija oraz czy ciąża przebiega prawidłowo.
Badania prenatalne nie są w żadnym razie inwazyjne. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by zidentyfikować potencjalne problemy zdrowotne, wady genetyczne i inne problemy rozwojowe, które mogłyby mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży lub dziecko. Najczęściej wykonywane testy genetyczne prenatalne to:
- Non-Invasive Prenatal Testing (NIPT – z ang. Nieinwazyjny Test Prenatalny) – przeprowadza się go z próbki krwi matki. Ten test pozwala wykluczyć chromosomalne nieprawidłowości genów, takie jak np. Zespół Downa.
- Amniocenteza – pozwala na dokładniejsze sprawdzenie wszystkich nieprawidłowości w DNA płodu. Warto jednak zaznaczyć, że test ten jest bardziej inwazyjny niż NIPT. Zazwyczaj przeprowadza się go w drugim trymestrze.
- Testy na płeć dziecka – umożliwiają określenie płci płodu już w 10 tygodniu ciąży z 99% skutecznością.
- Testy Własności Rodzinnych – te badania pozwalające ustalić potencjalne dziedziczne choroby genetyczne oraz ryzyko ich wystąpienia u dziecka.
Testy DNA to bardzo uniwersalne i efektywne narzędzie. Niestety, ich wykonanie jest dosyć kosztowne. Przykładowo ceny testu na ojcostwo mogą wynosić od 600 do nawet 2000 zł. Jeśli potrzebujesz tego rodzaju procedury, możesz sfinansować ją dzięki MediRatom – więcej informacji znajdziesz na naszej stronie www!
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8.00-20.00) lub przez FORMULARZ. Pamiętaj! Do momentu podpisania swojej Umowy ratalnej – wszystkie czynności ze strony MediRaty mają charakter informacyjny i są bezpłatne. Po podpisaniu Umowy ratalnej masz pełne 14 dni na odstąpienie od niej bez podania przyczyn, jeżeli się rozmyślisz.