Aparat ortodontyczny kryształowy – co trzeba o nim wiedzieć?
Aparat ortodontyczny nie jest już gadżetem wstydliwym, bo nasza świadomość dotycząca wad zgryzu oraz estetyki uzębienia bardzo szybko ewoluowała w ostatnich latach. Dziś noszenie aparatu ortodontycznego świadczy o tym, że o siebie dbamy, a problemem nie jest sam fakt jego obecności w jamie ustnej, a… wybór. Bo jest w czym wybierać. Współczesna ortodoncja ma nam do zaproponowania naprawdę wiele.
Kiedy stosowany jest aparat kryształowy?
Aparat kryształowy jest niemal niewidoczny na zębach, dlatego jest polecany osobom, które np. z przyczyn zawodowych nie chcą wprowadzać zmian w swoim wyglądzie za pomocą bardziej widocznego odpowiednika. Kryształowy aparat ortodontyczny z przezroczystymi ligaturami jest maksymalnie estetyczny i pozwala połączyć zalecenia dentysty z dyskrecją oraz poczuciem komfortu i swobody.
Zalety i wady aparatu kryształowego
Zalety stanowczo przeważają w przypadku kryształowego aparatu ortodontycznego, ale ma on także wady, choć lepiej chyba byłoby powiedzieć, że wymaga większej staranności przy dbaniu o to, żeby utrzymać go w idealnym stanie. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom estetycznego aparatu ortodontycznego.
Jaki drut jest stosowany?
Jeśli chcemy, żeby aparat kryształowy był naprawdę niewidoczny, można zastosować drut biały, ale jeśli dopuszczamy sytuację, że to właśnie drut może być jedynym widocznym elementem aparatu ortodontycznego, można także wybrać metalowy.
Czy aparat się przebarwia?
Aparaty kryształowe nazywane również inaczej aparatami szafirowymi nie ulegają znaczącym zabarwieniom, pod warunkiem, że są to samoligaturujące aparaty kosmetyczne, w których problem przebarwiania ograniczony jest do minimum (brak elastomerów). Wtedy nie trzeba uważać na to, co się je – to jakie kolory mają zjadane potraw nie ma najmniejszego znaczenia. Borówki, buraki, czerwone wino, kawa… – masz pełną swobodę w układaniu jadłospisu. W aparatach ligaturowych czasem ligatury się przebarwiają i mają tendencję do zażółcania zębów, co wymusza wymianę gumek podczas wizyty kontrolnych.
Czy aparat kryształowy jest bardziej awaryjny?
Kryształowy aparat ortodontyczny nie jest bardziej awaryjny niż jakiekolwiek inne aparaty stosowane we współczesnej ortodoncji. Należy jednak uważać na twardość pokarmów. Bardzo twarde pokarmy mogą powodować uszkodzenie aparatu.
Jak utrzymuje się higienę jamy ustnej przy aparacie kryształowym?
Podczas noszenia aparatu konieczna jest odpowiednie higiena jamy ustnej. Warto kupić szczoteczkę przeznaczoną do czyszczenia aparatów ortodontycznych, odpowiedni płyn do higieny jamy ustnej, pastę do zębów oraz nici dentystyczne. Jamę ustną należy myć po każdym posiłku. Bez odpowiedniej higieny zęby mogą zacząć się psuć pod aparatem (np. ubytki szkliwa) i zaraz po skończeniu leczenia ortodontycznego, trzeba będzie zająć się leczeniem stomatologicznym.
Czy aparat kryształowy wpływa na komfort stosowania i podrażnienia?
Zamki szafirowe mają gładkie kontury, dzięki temu komfort ich noszenia jest znacznie większy. Przez kilka dni po założeniu aparatu na zęby, bez względu, czy jest to aparat kryształowy czy metalowy, można odczuwać ból lub silny dyskomfort, ale dyskomfort szybko mija.
Przeciętny koszt aparatu kryształowego
Decydując się na stały aparat estetyczny z niewidocznymi zamkami (zamki mniej lub bardziej przezroczyste: ceramiczne, porcelanowe lub szafirowe, kryształowe) trzeba liczyć się z ceną: jeden łuk od 2 000 zł + przygotowanie planu, diagnostyka, wizyty kontrolne – łącznie od 3 600 zł. W przypadku aparatów samoligaturujących się cena jest nieznacznie wyższa.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują