Opieka nad zwierzęciem po zabiegu operacyjnym
Nasi zwierzęcy pupile też niestety nieraz chorują. Czasami zdarza się, że ich stan zdrowia wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Jak opiekować się zwierzęciem po zabiegu, co robić, a czego unikać, aby pomóc w powrocie do zdrowia naszemu milusińskiemu?
Przede wszystkim odpoczynek
Zabiegi operacyjne u zwierząt przeprowadzane są w znieczuleniu. W zależności od jego rodzaju wybudzanie zwierzęcia trwa ok. 1 godziny. Po wybudzeniu zwierzak najczęściej usiłuje sam wstać, ale jest to utrudnione, zwłaszcza w sytuacji, w której dodatkowo było zastosowane znieczulenie tzw. nadoponowe, powodujące brak czucia w tylnej części ciała i tylnych łapach. Po zabiegu operacyjnym zwierzę nie może wracać do domu na własnych nogach – trzeba zapewnić mu szybki i bezpieczny transport.
Przez pierwszych kilka godzin po zabiegu nasz zwierzęcy przyjaciel będzie prawdopodobnie osowiały i senny. Może zdarzyć się, że będzie popuszczał mocz (po znieczuleniu nadoponowym), zataczał się przy próbach wstania i wymiotował. Należy przeczekać te objawy. Zwierzęciu trzeba przygotować bezpieczne, umiejscowione na niskim poziomie legowisko, w którym będzie mógł spokojnie dojść do siebie. Koty i psy bardzo często usiłują szybko wstawać – legowisko na łóżku, kanapie czy parapecie może być przyczyną pooperacyjne katastrofy, jeśli nasz pupil będzie chciał zeskoczyć z niego lub wskoczyć. Nie dość, że pozostałości narkozy mogą nie pozwolić mu dobrze wycelować, to jeszcze może zdarzyć się przerwanie szwów w wyniku napięcia mięśni. Przez pierwszą dobę po operacji nasz zwierzak powinien odpoczywać, a jego ruch powinien być ograniczony do minimum.
Bez karmienia
Zaleca się, aby po operacji zwierzę nie jadło przez ok. 8 godzin ani nie piło do czasu, w którym samo zacznie szukać wody. Do kilku godzin po zabiegu mogą pojawiać się jeszcze wymioty spowodowane środkiem znieczulającym. Dla zwierzęcia wymioty są dużym dyskomfortem. Skurcze żołądka prowadzą do poruszenia całego organizmu i mogą prowadzić do naruszenia szwów. Zbyt wczesne karmienie pupila po zabiegu może sprowokować lub nasilić wymioty, dlatego lepiej lekko przegłodzić zwierzę.
Podobnie ma się sprawa z podawaniem wody. Zwierzę samo najlepiej będzie wiedziało, kiedy może pić. Gdy zaczyna szukać wody do picia, należy przygotować czystą, przegotowaną jej porcję w zwykłym miejscu lub ewentualnie dostawić pupilowi do wypicia. Szczegółowe zalecenia dotyczące karmienia i pojenia powinien przedstawić weterynarz, gdyż mogą one być różne w zależności od rodzaju schorzenia i wykonanego zabiegu.
Bezwzględny zakaz
Zwierzętom nigdy nie wolno podawać leków przeciwbólowych przeznaczonych dla ludzi! Mogą
one być przyczyną krwawienia z przewodu pokarmowego i być zagrożeniem dla zdrowia i życia
zwierzęcia.
Co powinno budzić nasz niepokój?
Normalnym stanem po operacji jest tymczasowa niechęć do kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami.
Nasz niepokój powinny wzbudzić:
- krwawienie z rany lub przewodu pokarmowego,
- wymioty i biegunki,
- problemy z utrzymaniem równowagi trwające dłużej niż 48 godzin,
- brak łaknienia i apetytu trwające dłużej niż 48 godzin,
- intensywne wycie lub miauczenie.
W sytuacji wystąpienia któregoś z tych zjawisk należy zgłosić się z pupilem się lekarza weterynarii.
Uwaga na szwy i aktywność fizyczną
Po zabiegu operacyjnym najczęściej przez 2-3 doby zwierzę dochodzi do siebie. W tym czasie, o ile nie ma żadnych powikłań, zdrowie zwierzęcia się normalizuje, a zachowanie powraca do stanu normalnej aktywności. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na gojąca się ranę. Nasi podopieczni maja tendencję do wylizywania szwów, szczególnie gdy gojąc się, rana zaczynają swędzieć. Zbyt intensywne lizanie lub drapanie może spowodować uszkodzenie szwów i rozejście się rany. Dużą krzywdę mogą sobie zrobić w ten sposób koty, których szorstkie języki bardzo mocno szorują skórę.
Istotne jest, aby nie zdejmować zwierzęciu przedwcześnie zabezpieczających przed kontaktem z językiem kołnierzy czy fartuchów ochronnych. Powinny one pozostać nawet przez kilka-, kilkanaście dni po zdjęciu szwów.
Zwierzę po operacji ma podawane antybiotyki mające zabezpieczyć je przed infekcją bakteryjną. Aby proces gojenia się rany przebiegał prawidłowo, bezwzględnie należy przestrzegać reguł ich aplikowania.
Pierwsze spacery po zabiegu operacyjnym powinny być bardzo ostrożne, zwłaszcza jeśli operacja dotyczyła okolic jamy brzusznej lub klatki piersiowej. Psy powinny odbywać je zawsze na smyczy, a koty wychodzące do czasu zdjęcia szwów powinny pozostawać w domu. Zabawa z innymi zwierzętami na spacerze jest niewskazana, ponieważ może doprowadzić do naruszenia gojącej się rany.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują