Jak korekcja nosa zmienia życie

Co może powodować krzywa przegroda nosowa?

Przegroda nosowa jest ważnym elementem nosa. Dzieli go na dwie części, stanowiąc wsparcie dla tkanek miękkich nosa. Prosta przegroda nosowa umożliwia odpowiedni przepływ powietrza i prawidłowe oddychanie, skrzywiona – może być przyczyną niedrożności nosa i kłopotów ze zdrowiem.

Przegroda nosowa – ważna część nosa

Przegroda nosowa ma ok. 10 cm długości. Zbudowana jest z ruchomej części skórnej umiejscowionej pomiędzy nozdrzami, części chrzęstnej położonej w dalszej części nosa oraz części kostnej, na którą składają dwa elementy kostne. Przegrodę nosową pokrywa błona śluzowa.

Skrzywiona przegroda nosowa może być przyczyną kłopotów:

Problem z oddychaniem

Ból głowy

krzywa przegroda nosowa

Gorsze słyszenie

Słaby węch

Utrudniony przepływ powietrza przez nos powoduje, że chrapią, może dojść u nich podczas snu do bezdechu, a uprawianie sportu jest kłopotliwe ze względu na kłopoty z oddychaniem.
Powodem skrzywienia przegrody nosowej najczęściej jest mechaniczny uraz, do którego dochodzi w wyniku złamania nosa. Zdarza się również zbyt duży rozrost przegrody nosowej w stosunku do  czaszki – przegroda może ulec wówczas wygięciu. Uraz nosa może zdarzyć się już w życiu płodowym lub w trakcie porodu, w czasie kiedy główka dziecka z trudem przeciska się przez kanał rodny. W wielu przypadkach na przestrzeni kilku tygodni przegroda nosowa ulega samoistnemu wyprostowaniu, jednak u pewnej części dzieci pozostaje skrzywiona.

Lekarskie wskazania

Do operacja przegrody nosy ze wskazań medycznych (septoplastyki) kwalifikuje po badaniu lekarz otolaryngolog. Zabieg, o ile jest wykonywany z takich wskazań, jest refundowany przez NFZ. W sytuacji, gdy nie ma bezwzględnych wskazań lekarskich, operację można przeprowadzić na własny koszt. Może ona obejmować również poprawę kształtu nosa zewnętrznego.

przegroda nosowa

Przegrodę nosa poddaje się operacji u osób dorosłych, u których zakończył się już proces budowy nosa. Oznacza to, że taki zabieg może być przeprowadzony u kobiet pow. 16 roku życia i u mężczyzn pow. 18. roku życia, jednak w praktyce lekarz może zalecać operację nawet w wieku nieco późniejszym. Jednocześnie należy pamiętać, że przeprowadzanie operacji przegrody nosa po 40. roku życia nie jest wskazane. W dojrzałym wieku skóra nosa i jego okolic nie jest już tak elastyczna, a jej regeneracja nie następuje tak szybko, jak w młodości.

Nie zawsze skrzywiona przegroda nosa oznacza konieczność wykonania zabiegu, podobnie jak fakt posiadania prostego wizualnie nosa nie świadczy o tym, że przegroda jest prosta. Jeśli zniekształcenie przegrody nosa nie jest widoczne i nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, zabieg prawdopodobnie nie jest konieczny.

W procesie kwalifikacji do zabiegu niezbędne jest dostarczenie aktualnych wyników badań laboratoryjnych., obejmujących m.in. morfologię i grupę krwi, poziom glukozy we krwi, stężenie elektrolitów i kreatyniny, badania dotyczące krzepnięcia krwi, badanie moczu, EKG, badania poziomu antygenów na WZW B i C. Czasami potrzebne są szczegółowe badania obrazowe, jak np. tomografia komputerowa.

Dobór odpowiedniej metody operacji zależy od lekarza. Efekty zabiegu są trwałe i, o ile nie nastąpią nieoczekiwane komplikacje, na zawsze poprawiają komfort życia.

Finansowanie MediRatami procedur laryngologicznych


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują