Menopauza nie taka straszna

W życiu każdej kobiety nadchodzi moment, w którym w jej organizmie następują nieodwracalne zmiany związane z ustaniem wieku prokreacyjnego. Okres ten to menopauza, a poprzedza go i następuje po nim kilkuletni okres klimakterium, zwany też czasem okołomenopauzalnym lub przekwitaniem. W naszych szerokościach geograficznych klimakterium najczęściej rozpoczyna się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, natomiast menopauza (dosłownie: ustanie miesiączki) przypada u Polek średnio na 51 rok życia.

Menopauza

Na czym polega klimakterium?

Przez kilkadziesiąt lat co miesiąc zdrowy organizm kobiecy jest gotowy do zapłodnienia. Jajniki produkują estrogen i progesteron i chociaż ich poziom jest w ciągu życia kobiety zmienny, to aktywność jajników nie ustaje. W okresie klimakterium następuje powolne zanikanie pracy jajników i zmniejszenie poziomu hormonów płciowych. Efektem tego są nieregularne miesiączki i miesiączki bardzo obfite, ponieważ błona śluzowa macicy pod wpływem zamian hormonalnych staje się grubsza.

Objawy klimakterium

Ok. 80% kobiet w związku z klimakterium odczuwa nieprzyjemne objawy. Nie są one w żaden sposób groźne, są naturalne, jednak obniżają komfort i mogą wpływać na nastrój. Nieprzyjemne objawy po menopauzie słabną i ustają, chociaż czasami utrzymują się nawet do 70. roku życia. Można je zaakceptować, ale można je również starać się osłabić poprzez stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

OBJAWY KLIMAKTERIUM

Menopauza

Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza przepisywana jest przez lekarza po wykonaniu badań, aby wykluczyć przeciwwskazania. Polega na podaniu odpowiednich dawek hormonu w różnej postaci: tabletek plastrów, podskórnych implantów, zastrzyków, żelu, globulek dopochwowych, kremów. Indywidualnie dopasowany schemat rozpoczyna się od najmniejszych dawek, które z czasem najczęściej ulegają zwiększeniu. Kobieta stosująca hormonalną terapię zastępczą (HTZ) raz w roku powinna wykonywać badania kontrolne. Po 2-3 latach stosowania terapii objawy klimakterium łagodnieją lub ustępują i wówczas można z niej zrezygnować.

Niektóre badania wskazują, że po 5 latach stosowania HTZ nieznacznie rośnie ryzyko zachorowania na raka piersi, jednak w sytuacji, w której nie ma przeciwwskazań, korzyści płynące z terapii przewyższają na ogół zagrożenie.

Co daje hormonalna terapia zastępcza?

Oprócz łagodzenia objawów klimakterium HTZ przyczynia się do:

  • ochrony przed osteoporozą – ma to znaczenie szczególnie w przypadku kobiet, które odnotowały menopauzę przed 45. rokiem życia; w wyniku spadku poziomu estrogenów dochodzi do pogorszenia wchłaniania wapnia i witamin z grupy B, a tym samym do pogorszenia kondycji kości,
  • zmniejszenia podatności na chorobę wieńcową – estrogen korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu i wchłanianie węglowodanów oraz na stan naczyń krwionośnych,
  • utrzymania w dobrej kondycji narządów płciowych – podawane hormony zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych układu moczowo-płciowego i poprawiają nawilżenie pochwy.

Klimakterium i menopauza są naturalnymi etapami życia kobiety. Nie należy im zaprzeczać, ale nie należy również godzić się na odczuwanie ewentualnych dolegliwości, jeśli są wyjątkowo dokuczliwe. Hormonalna terapia zastępcza pomaga przejść przez ten okres bez zbędnego dyskomfortu.


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują