Flebologia – finansowanie usuwania żylaków
Flebologia to dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Niegdyś ratunkiem dla osób z żylakami kończyn dolnych była bolesna i wymagająca rekonwalescencji operacja na żylaki, dzisiaj leczenie żylaków może odbywać się metodami mniej inwazyjnymi, często bezbolesnymi, po których przeprowadzeniu pacjent o własnych siłach wraca do domu. Warto poszukać i skorzystać z nowatorskich metod usuwania żylaków, bo chociaż ich cena bywa wysoka, to brak leczenia może mieć opłakane skutki. Żylaki bowiem to nie tylko problem estetyczny. Pęknięty żylak na nodze może być niebezpieczny dla życia.
Żylaki kończyn dolnych – powszechny problem polskich pacjentów
Najczęstszym schorzeniem żył dotykającym co czwartego dorosłego Polaka są żylaki kończyn dolnych – choroba bardzo rozpowszechniona w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Sprzyjają jej słaba aktywność ruchowa i uwarunkowania genetyczne. Prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków u osób, których oboje rodziców miało żylaki, jest bliskie 90%. Poszerzone i zmienione chorobowo żyły układu powierzchniowego są nie tylko estetycznym defektem, ale mogą być również zagrożeniem dla zdrowia. Nieleczone prowadzą do rozwoju postępującej choroby żylakowej – przewlekłej niewydolności żylnej. Powikłaniem żylaków i przewlekłej niewydolności żylnej są owrzodzenie żylne i zapalenie zakrzepowo-zatorowe, w którym może dojść do powstania zagrażającego życiu zatoru. Niebezpieczne dla życia są także krwotoki z pękniętego żylaka.
Skutki żylaków
Pierwsze skutki żylaków uważane są bardzo często za mało groźne. Mogą objawiać się jako dyskomfort występujący w ciągu dnia, pieczenie, które ustępuje po położeniu się. Niestety z czasem pojawia się obrzmienie oraz uczucie ciężkości nóg dokuczające szczególnie wieczorem. Kolejnym objawem są bóle i skurcze łydek, które nasilają się w nocy, zwłaszcza po długotrwałym siedzeniu bądź staniu. W miarę postępowania choroby ból się nasila i jest odczuwalny nawet podczas chodzenia. Wtedy też zaczynają pojawiać się drobne poszerzenia żyłek, czyli tzw. „pajączki naczyniowe”. Nieleczone żylaki stają się coraz bardziej powiększone oraz uciążliwe, co przejawia się w postaci masywnych obrzęków nóg. Dalszymi następstwami przewlekłej niewydolności żylnej są przebarwienia nóg, które mogą obejmować swoją powierzchnią znaczną powierzchnię skóry. Po pewnym czasie skóra twardnieje, powstają owrzodzenia, które mogą utrzymywać się przez wiele lat. Poważną konsekwencją jest pękanie żylaków i krwotok, który może być trudny do zahamowania, przez co zagraża życiu.
Metody usuwania żylaków
Współczesne flebologia estetyczna oferuje usunięcie żylaków wieloma różnorodnymi metodami:
- chemicznymi
- chemiczno-mechanicznymi
- termicznymi
- operacyjnymi
Zapobieganie rozwojowi żylaków i choroby żylakowej w pierwszej kolejności powinno polegać na unikaniu sytuacji, w której proces przepływu krwi jest zakłócony. Należy unikać długiego siedzenia i stania w bezruchu. Jeśli ktoś często długotrwale przebywa w pozycji siedzącej, powinien pamiętać o co najmniej kilkukrotnym wstaniu i wykonaniu ruchów wspinania się na palce i opadania na pięty. To proste ćwiczenie pobudza pracę układu krwionośnego i pozwala na przepompowanie krwi zalegającej w nogach. Należy również unikać długiego siedzenia z nogą założoną na nogę, ponieważ taka pozycja utrudnia cyrkulację krwi. Z tego samego powodu nie należy długo nosić butów na wysokim obcasie i obcisłej odzieży – oba te elementy przyczyniają się do wzmagania problemów z żylakami.
Leczenie farmakologiczne żylaków
Farmakoterapia nie odgrywa roli zasadniczej w leczeniu żylaków, ponieważ nie prowadzi do ich likwidacji. Jest jednak niekiedy pomocna – poprawia napięcie ścian żylnych, przeciwdziała zastojom limfatycznym, wspomaga leczenie stanów zapalnych, które często towarzyszą żylakom, obrzęków i stanów pourazowych. Leki stosowane w chorobie żylakowej poprawiają przepływ krwi, łagodzą dolegliwości skurczowe, niwelują uczucie ciężkości nóg i ból. W zaawansowanej chorobie żylakowej często podawane są również leki przeciwzakrzepowe.
Chemiczne metody leczenia żylaków
Przez długie lata jedyną metodą chemiczną usuwania żylaków stosowaną we flebologii klinicznej była skleroterapia (obliteracja, ostrzykiwanie). Chociaż początki tej metody sięgają XIX wieku, to w 1946 roku użyto w niej siarczanu sodowego tetradecylu, stosowanego do dzisiaj. Jednak substancji chemicznych służących do usuwania żylaków jest obecnie więcej, najczęściej używa się, oprócz wspomnianego siarczanu sodowego, polidokanolu w formie roztworu. Zabieg skleroterapii zaczyna się od ułożenia pacjenta w pozycji horyzontalnej i uniesienia jego nogi w celu opróżnienia żylaka z krwi. Lekarz wstrzykuje lek, który wywołuje stan zapalny, prowadzi do obkurczenia ścian żylaka i zamknięcia go. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a po nim pacjent może wrócić do domu.
Do leczenia żylaków metodą skleroterapii używa się także specjalnej pianki. Zabieg wygląda tak samo, ale leki mają formę pianki, a nie roztworu, dzięki czemu można użyć ich mniej, bo mają silniejsze działanie. Obie techniki używane we flebologii metodą chemiczną mają uszkadzać śródbłonek naczynia krwionośnego, co w efekcie doprowadza do zniszczenia żylaka. Zabieg jest stosunkowo bezpieczny, rzadko pojawiają się powikłania, a pacjent szybko zauważa jego efekty.
Laserowe usuwanie żylaków
Lasery powszechnie wykorzystywane są w medycynie, a laserowe usuwanie żylaków zyskuje na popularności, jako bezbolesna i skuteczna technika leczenia pacjentów bez konieczności operowania żylaków. Podczas zabiegu umieszczany jest w świetle żyły cewnik, a następnie emitowane w niej światła lasera. Laser obkurcza i zamyka niewydolną żyłę bez potrzeby jej usuwania. Żylak znika naturalnie. Pacjent po laserowym zabiegu usuwania żylaków może wrócić do domu o własnych siłach.
Usuwanie żylaków – cena
Żylaki na nogach to problem estetyczny i zdrowotny. Ich usunięcie jest więc często konieczne. Cena usunięcia żylaków zależy od rozległości zmian oraz wybranej metody. NFZ obejmuje wyłącznie jedną z metod operacyjnych.
W systemie finansowania i platności ratalnych MediRaty sfinansujesz każdą procedurę medyczną – dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8.00-20.00) lub przez FORMULARZ.
Pamiętaj! Do momentu podpisania swojej Umowy ratalnej – wszystkie czynności ze strony MediRaty mają charakter informacyjny i są bezpłatne. Po podpisaniu Umowy ratalnej masz pełne 14 dni na odstąpienie od niej bez podania przyczyn, jeżeli się rozmyślisz.