Tatuaże stały się modne, ale czy muszą być z nami przez całe życie?
Jak wygląda usuwanie tatuażu?
Dzisiaj nie trzeba usuwać chirurgicznie grubej warstwy skóry, aby usunąć tatuaż. Na ratunek przychodzą lasery, które za pomocą wiązki światła prowadzą do rozbicia użytych barwników. Tatuaż dla organizmu jest ciałem obcym. Barwnik jest wprowadzany na tyle głęboko w skórę, że nie łuszczy się razem z naskórkiem podczas naturalnych procesów. Ponadto tusz ma w składzie metale ciężkie, które sprawiają, że organizm nie jest w stanie naturalnie go wydalić. Jeśli na barwnik zadziała wiązka lasera, to pod wpływem intensywnych impulsów barwnik pod skórą rozbija się i organizm może go usunąć już sam. Skuteczność pojedynczego zabiegu zależy jednak od sześciu różnych czynników, które opisuje się za pomocą skali Kirby Desai. Posługuje się nią specjalista, który zajmuje się usuwaniem tatuaży, przy wycenianiu zabiegu i doborze odpowiedniej siły wiązki lasera. Skala Kirby Desai uwzględnia rodzaj skóry pacjenta, miejsce, w którym znajduje się tatuaż, rodzaj i głębokość umieszczenia barwnika, wielkość tatuażu, bliskość blizn i zmian na skórze. Każdy punkt określa się w skali od 1 do 5. Na podstawie tej skali można też oszacować, jak dużo zabiegów będzie trzeba wykonać, by całkowicie pozbyć się rysunku. Zwykle jest to od 6 do 8 zabiegów, które przeprowadza się w odstępach kilku tygodni, dlatego proces usuwania tatuażu może trwać nawet rok. Pojedynczy zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Wszystko zależy od wielkości tatuażu. Oczywiście za każdym razem rysunek stanie się mniej wyraźny.
Laserowe usuwanie tatuażu – jak się przygotować?
Przed zabiegiem laserowego usuwania tatuażu przede wszystkim należy odpowiednio przygotować skórę. Nie może być ona opalana nawet przez 4 tygodnie przed zabiegiem, w przeciwnym razie może dojść do bolesnych poparzeń. Wiele osób decyduje się więc na zabiegi usuwania tatuażu od jesieni do wiosny. Nie powinno się używać peelingów chemicznych i ziarnistych przez tydzień przed wykonaniem zabiegu. Podobnie też jest z depilowaniem włosów. Jeśli tatuaż znajduje się na skórze owłosionej, włoski należy zgolić delikatnie dzień przed zabiegiem. Przygotowania polegają więc przede wszystkim na pielęgnacji skóry, która pod wpływem działania lasera na pewno zostanie silnie podrażniona.
Jak działa laser do usuwania tatuażu?
Specjalistyczny laser do usuwania tatuaży działa za pomocą fal o określonej długości, które służą do rozbicia cząstek tuszu. Wiązka lasera wytwarza wysoką temperaturę i skoncentrowane światło, dlatego cząsteczki tuszu zaczynają się gotować i reagują gwałtownie, jakby wybuchały. W ten sposób dzielą się na mniejsze kawałki, które organizm może sam usunąć. Po “strzale” lasera skóra wygląda, jakby pokrywała ją warstwa pary wodnej. Podczas pojedynczej sesji laserem tusz rozbija się na drobinki, ale nie zawsze na tyle małe, by system immunologiczny mógł się z nim rozprawić. To dlatego zabieg trzeba powtórzyć parę razy i dlatego jest on często odbierany jako bolesny.
Usuwanie tatuażu – czy boli?
Każdy człowiek inaczej odbiera bodźce i inaczej reaguje na nieprzyjemne doznania. Podczas wykonywania tatuażu niektórzy opisują ból bardziej jak nieprzyjemne drapanie, inni klienci salonów tatuażu potrzebują znieczulenia. Podobnie jest w przypadku usuwania tatuażu laserem. Dla niektórych może być to zabieg bolesny, dla innych po prostu nieprzyjemny. Kiedy wiązka lasera uderza w obszary z cienką skórą, przede wszystkim na nadgarstkach, kostkach u nóg czy za uszami, ból odczuwany jest z większą intensywnością, niż tam, gdzie skóra jest grubsza, a pod nią znajduje się warstwa tłuszczu i mięśni. Jeśli pacjent sobie tego życzy, można zastosować znieczulenie miejscowe.
Po zabiegu miejsce działania lasera okłada się lodem, smaruje maścią zawierającą antybiotyk i opatruje jak świeżą ranę. Ponieważ laser ingeruje w skórę, w miejscu naświetlania mogą pojawić się strupy. Zaczerwienienie skóry jest normą.
Usuwanie tatuażu – czy zostają blizny?
Powodem, dla którego stosuje się laser do usuwania blizn, jest fakt, iż zmniejsza on niebezpieczeństwo powstania szpecących blizn. Zabieg chirurgiczny zawsze wiązał się z wyraźnym śladem. Po laserowym usuwaniu tatuażu na skórze pojawiają się strupki jak po skaleczeniu, ale z czasem zaczynają odpadać. Tatuaż natomiast robi się znacznie bledszy. Na skórze mogą pojawić się przebarwienia i odbarwienia, ale te zwykle mijają po kilku dniach i nie pozostawiają blizn. Ważne jest jednak, by pacjent po zabiegu dbał o skórę, przemywał ją delikatnym antybakteryjnym mydłem, smarował maścią i nie zrywał strupków.
Usuwanie tatuażu – czy jest bezpieczne?
Bezpieczne usuwanie tatuażu w dużej mierze uzależnione jest od tego, kto przeprowadza zabieg. Doświadczenie specjalisty, jego właściwa ocena stanu skóry i odpowiedni dobór mocy wiązki lasera sprawiają, że skóra po zabiegu szybko się goi, a na jej powierzchni nie pozostają blizny. Dodatkowym czynnikiem odpowiadającym za bezpieczeństwo jest jednak skład barwnika. Jak już wiemy, w barwnikach często znajdują się metale ciężkie. Po ich rozbiciu laserem, cząsteczki te wchłaniane są do organizmu, który musi poradzić sobie z wydaleniem groźnych dla zdrowia składników. Im większy tatuaż wykonany złej jakości tuszem, tym bardziej zabieg usuwania rysunku odczuje układ odpornościowy pacjenta.
Usuwanie tatuażu – zalecenia po zabiegu. Jak dbać?
Tak, jak dbać trzeba o świeży tatuaż, tak samo należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad związanych z gojeniem skóry po jego usunięciu. Miejsca po naświetlaniu nie można moczyć przez 2-3 dni po zabiegu, należy jednak je szybko przemywać i często natłuszczać maścią, która działa antybakteryjnie, chroni skórę przed czynnikami środowiskowymi i wnikaniem w ranki drobnoustrojów. W dni słoneczne miejsce po działaniu lasera należy smarować kremem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze, minimum 30 SPF. Jeśli miejsce po usuwaniu jest narażone na pot, trzeba zrezygnować z wysiłku fizycznego. Nie wolno też zdrapywać strupków, nawet jeśli skóra intensywnie swędzi. Proces gojenia się nie powinien trwać dłużej niż 4-6 tygodni. Gdy skóra idealnie się zagoi, można przeprowadzić kolejną sesję zabiegu usuwania tatuażu laserem.
Skąd można usunąć tatuaż?
Tatuaż na nodze, ręce, szyi czy twarzy jest wykonany taką samą techniką i takim samym tuszem. Nie ma więc dużej różnicy między zabiegami usuwania tatuażu z nogi, pleców, rąk. Większej uwagi jednak wymaga usunięcie tatuażu z bardzo wrażliwych miejsc, między innymi z powiek.
Usuwanie tatuażu z twarzy
Niewielu klientów salonów tatuażu decyduje się na tak widoczny rysunek. Osoby, które jednak zdecydowały się na tatuaż na twarzy, często po latach decydują się, by go usunąć. Zabieg usuwania tatuażu laserem z twarzy przebiega tak samo, jak z innej części ciała, jednak ze względu na to, że jest to część ciała mocno eksponowana, trzeba zadbać o właściwą ochronę przeciwsłoneczną, nawet zimą. Podczas mrozów lub ostrego słońca przez kilka dni od zabiegu lepiej pozostać w domu.
Usuwanie tatuażu z powiek
Tatuaż na powiekach najczęściej jest efektem wykonania makijażu permanentnego. Kreski na dolnej i górnej powiece wykonuje się podobnie jak klasyczny tatuaż, czyli wprowadza pod skórę barwnik. Nie zawsze jednak efekt zabiegu odpowiada klientkom gabinetów kosmetycznych, a w takim przypadku pozostaje jedynie jego usunięcie. Jest to trudny zabieg ze względu na bezpośrednią bliskość oka. Przy laserowym usuwaniu kresek lub tatuażu z powiek niezbędne są specjalne nakładki na oko. Zabezpieczają one oczy przed uszkodzeniem. Ponieważ kreski zwykle wykonywane są płycej niż tradycyjny tatuaż, efekty laserowego usuwania są szybciej widoczne.
Usuwanie tatuażu z oczu
Usuwanie tatuażu z oczu zwykle oznacza usuwanie tuszu po makijażu permanentnym brwi. Podczas zabiegu tusz rozbijany jest na małe cząsteczki, które wydalane są z organizmu już po pierwszym czy dwóch zabiegach. Jednak podczas naświetlania laserem włoski na łukach brwiowych mogą zostać lekko odbarwione.
Usuwanie tatuażu na plecach
Tatuaże na plecach zazwyczaj mają dużą powierzchnię, dlatego sam zabieg trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut i wymaga cierpliwości oraz wielokrotnego powtórzenia. Przy bardzo dużych powierzchniach nie zaleca się usuwania całego tatuażu podczas jednej sesji. Nie chodzi jedynie o długość trwania zabiegu i jego bolesność, ale przede wszystkim o to, że cząsteczki barwnika muszą zostać usunięte przez organizm. Duży tatuaż poddany zabiegowi usuwania laserem to duży wysiłek dla systemu immunologicznego. Efekty usuwania tatuażu zależą w dużej mierze od jakości użytych barwników i ich kolorów. Najlepiej usuwa się stare tatuaże czarne, najgorzej jasne: białe, żółte i zielone.
Usuwanie tatuażu na ramieniu
Miejscem, które bardzo często jest tatuowane, jest ramię. Nie ma żadnych przeciwwskazań do usuwania tatuażu z ramienia, ponieważ jest to miejsce z grubszą skórą i mniej bolesne. Długość zabiegu oraz jego skuteczność zależy jednak od wielkości i wybarwienia tatuażu. Im większy rysunek, tym dłużej trwa zabieg, im mniej łatwo usuwalnych kolorów, takich jak czarny, szary, granatowy, tym trudniej usunąć barwniki (najgorzej usuwa się barwnik żółty i zielony). Jeśli trzeba usunąć cały „rękaw”, czyli tatuaż od barku po nadgarstek, warto zabieg podzielić na etapy, jak w przypadku usuwania tatuażu z pleców.
Usuwanie tatuażu na nadgarstku
Na nadgarstku najczęściej wykonuje się niewielkie, czarne tatuaże w postaci znaczków lub napisów. Dla specjalisty, który usuwa tatuaże nowoczesnym laserem, nie stanowią one wielkiego problemu. Zabieg trwa krótko i w przypadku ciemnych barwników jest bardzo skuteczny. Warto jednak uprzedzić, że skóra na nadgarstku jest bardzo cienka, dlatego usuwanie bywa bardzo bolesne.
Usuwanie tatuażu – przeciwwskazania
Tak jak w przypadku każdej ingerencji w organizm, tak i przy usuwaniu tatuażu laserem, warto poddać się konsultacji z lekarzem. W przypadku usuwania tatuażu przede wszystkim z dermatologiem, który oceni stan skóry. Przeciwwskazaniem do laserowego usuwania tatuażu są choroby tkanki łącznej, zażywanie niektórych retinoidów doustnych lub dopiero zakończona terapia takimi lekami, która. Nie powinny się poddawać zabiegowi osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi i z cukrzycą. Problemem może być tendencja do powstawania blizn, bardzo ciemna i ciemna karnacja, zbyt intensywnie opalona skóra. Tatuaż o dużej powierzchni także jest trudny do usunięcia. Zabieg wymaga niebywałej cierpliwości, dzielenia go na etapy i regularnego powtarzania.
Usuwanie tatuażu a opalanie
Zarówno przed wykonaniem zabiegu, jak i po usunięciu tatuażu nie wolno korzystać z solarium, opalać się na plaży, ani wychodzić na słońce bez stosowania kremów z wysokim filtrem. Usuwanie tatuażu można wykonać o każdej porze roku, jednak nie warto się na to decydować krótko po powrocie z wakacji albo na kilka dni przed wylotem. Dopóki miejsce się nie zagoi, a trwać to może nawet miesiąc, nie można miejsca po zabiegu wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Usuwanie tatuażu a ciąża
Ciąża jest bardzo często przeciwwskazaniem do różnych zabiegów kosmetycznych, medycyny estetycznej, a także tych z wykorzystaniem lasera. Nie dopuszczono żadnych badań, które miałyby sprawdzić, czy zabieg usuwania tatuażu laserem ma wpływ na zdrowie matki i dziecka, dlatego z góry zakłada się, że nie wolno ich przeprowadzać.
Usuwanie tatuażu a karmienie piersią
Okres karmienia piersią wiąże się ze zmianami hormonalnymi, dlatego efekty usuwania lasera mogą być inne niż oczekiwane. Usuwanie tatuażu należy wykonać po okresie karmienia piersią.
Usuwanie tatuażu a alkohol
Na 24h przed zabiegiem oraz przez tydzień po zabiegu usuwania tatuażu laserem, nie wolno spożywać żadnego alkoholu. Alkohol rozrzedza krew i zmniejsza krzepliwość, dlatego może opóźniać procesy gojenia się skóry.
Usuwanie tatuażu – cena
Gabinety usuwania tatuażu powstają z równą intensywnością, jak salony, w których się je wykonuje. Dlatego też nie trzeba szukać daleko. Usuwanie tatuażu jest dostępne w Warszawie, ale też w innych miastach i miasteczkach. Wiele osób jednak zastanawia się, ile kosztuje usunięcie tatuażu. Na pytanie to trudno odpowiedzieć, ponieważ cena laserowego usuwania tatuażu zależy od jego wielkości, koloru, od doświadczenia specjalisty i prestiżu gabinetu, a także liczby zabiegów niezbędnych, by tatuaż zupełnie zniknął albo stał się na tyle jasny, że można wykonać na nim cover. Dokładna cena usunięcia tatuażu ustalana jest na konsultacji przed zabiegiem, zwykle podczas bezpłatnych konsultacji.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Kalkulator rat
Obliczenia dokonywane za pomocą kalkulatora są symulacją i nie stanowią oferty handlowej. Ostateczna oferta jest uzależniona od oceny Twojej sytuacji finansowej przez konsultanta MediRat.
Zostaw numer. Oddzwonimy.
Wybierz dogodny termin i godzinę na rozmowę z nami:
do mnie
w innym terminie
Administratorem danych osobowych jest LM PAY S.A. z siedzibą w Warszawie (Lechicka 23a, 02-156 Warszawa), który przetwarza Twoje dane osobowe w celu skontaktowania się z Tobą i przedstawienia Ci oferty zgodnie z Twoją prośbą. Pozostałe informacje o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Ci na mocy RODO prawach, dostępne są w Polityce prywatności.