Hydroksyapatyt wapnia jest ceniony w medycynie estetycznej za swoje wielokierunkowe działanie i zdolność do stymulowania jej naturalnych procesów regeneracyjnych. Czy warto skorzystać z zabiegu z wykorzystaniem hydroksyapatytu? Jak najbardziej! Z tego wpisu dowiesz się, dlaczego.

Uśmiechnięta twarz kobiety w średnim wieku

Czym jest hydroksyapatyt wapnia i czy jest bezpieczny?

Hydroksyapatyt wapnia jest biokompatybilnym materiałem wypełniającym, który jest szeroko wykorzystywany do poprawy wyglądu skóry jako wypełniacz bruzd i zmarszczek. Ma naturalne pochodzenie i wpływa na fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu u pacjentów, którym jest podawany – zawsze przez lekarza – jako specjalistyczny preparat.

Pomaga w zmniejszaniu zmarszczek oraz w modelowaniu i korekcji owalu twarzy – jej kształtu i konturów. Ma zdolność do stymulacji produkcji kolagenu, co przyczynia się do długotrwałych efektów odmładzających i regenerujących. Nawilża, pomagając utrzymać gęstość skóry, jej miękkość i gładkość. Pozwala wyraźnie zredukować blizny potrądzikowe.

Jako materiał biokompatybilny jest dobrze tolerowany przez organizm. Ryzyko reakcji alergicznych czy odrzutu jest minimalne. W medycynie estetycznej ceni się go za natychmiastowy efekt wypełnienia oraz efekty liftingujące, jak i długotrwałą poprawę jędrności i elastyczności skóry.

Wypełnienia zmarszczek twarzy, szyi czy dłoni oraz wymodelowania owalu twarzy można dokonać w ludzkim organizmie przy wykorzystaniu różnych preparatów mających naturalne pochodzenie. O hydroksyapatycie wapnia warto pamiętać szczególnie w sytuacji, w której następuje utrata objętości skóry i zanikanie włókien kolagenowych, wynikające w głównej mierze z wieku oraz gospodarki metabolicznej organizmu. Przy użyciu odpowiednio dobranej terapii, która nie wymaga rekonwalescencji, uzupełniamy ubytek tkankowy, poprawiamy kontur twarzy, owal twarzy i sprawiamy, że zmarszczki, bruzdy, a nawet blizny stają się wygładzone. Jakość skóry i jej tkanek ulega znaczącej poprawie, ponieważ preparat z hydroksyapatytem stymuluje do pracy kolagen, a od jakości i ilości kolagenu zawartego w skórze zależy jej wygląd.

Objawy złej kondycji tkanek skóry i utrata prawidłowego konturu twarzy są najczęściej dobrze widoczne, szczególnie gdy są konsultowane z lekarzem, dlatego nieuzasadnione użycie preparatu raczej pacjentowi nie grozi.

Jak przebiega zabieg przy użyciu hydroksyapatytu wapnia?

Hydroksyapatyt wapnia wykorzystywany jest w czasie zabiegu zwanego wolumetrią twarzy.

Wolumetria twarzy to zabieg medycyny estetycznej, który polega na przywróceniu lub zwiększeniu objętości w określonych jej partiach. Procedura ta często wykorzystuje wypełniacze skórne, aby uzyskać efekt odmłodzenia, zwiększyć jędrność skóry i dokonać wypełnienia zmarszczek lub na przykład wypełnienia w bruzdach nosowo-wargowych.

Wolumetria pozwala na modelowanie owalu twarzy, podkreślenie kości policzkowych, wypełnienie policzków lub innych obszarów, w których objętość skóry zmniejszyła się z powodu procesów starzenia się lub innych czynników. Zabieg polega na podaniu w tkankę skóry preparatu pobudzającego do pracy fibroblasty produkujące kolagen.

Wolumetria wymaga wcześniejszej konsultacji i opinii lekarza, jednak jest zabiegiem nieinwazyjnym, który pacjent doceni – zależnie od użytych technik i materiałów – natychmiast po wykonaniu oraz w późniejszym czasie, gdy znacząco poprawi się jakość skóry.

Modelowanie twarzy przy wykorzystaniu hydroksyapatytu wapnia przebiega w kilku etapach. Najczęstszy przebieg zabiegu wygląda następująco:

  • Konsultacja ze szczegółową analizą potrzeb i oczekiwań pacjenta
    Lekarz przeprowadza wywiad oraz analizuje kondycję skóry pacjenta, a także określa obszary twarzy, które poddane zostaną wolumetrii. Na tym etapie zapada też decyzja o doborze odpowiedniej ilości preparatu.
  • Przygotowanie do zabiegu  
    Teraz konieczne jest oczyszczenie i dezynfekcja skóry w miejscach, gdzie będzie aplikowany preparat zawierający hydroksyapatyt wapnia. Miejsce objęte zabiegiem wymaga znieczulenia, dlatego aby zminimalizować dyskomfort, nakładany jest krem znieczulający.
  • Aplikacja preparatu  
    Iniekcje wykonuje lekarz. Wstrzykiwanie środka w wybrane obszary twarzy odbywa się za pomocą sterylnej mikroigły lub mikrokaniuli. Dzięki specjalnemu nośnikowi żelowemu hydroksyapatyt wapnia jest równomiernie dystrybuowany pod skórą, zapewniając naturalny i długotrwały efekt liftingu.

Żel ten nie tylko ułatwia aplikację wypełniacza, ale także działa nawilżająco i regenerująco, co sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Z czasem żel zostaje pochłonięty przez makrofagi, komórki odpowiedzialne za usuwanie obcych substancji z organizmu.

Mimo tego naturalnego procesu mikrocząsteczki substancji pozostają w skórze, kontynuując swoje działanie biostymulujące. Dzięki temu skóra pozostaje jędrna i odżywiona, a efekty odmładzania są długotrwałe. Wypełniacz dermalny stosowany w medycynie estetycznej, który zawiera mikrosfery hydroksyapatytu wapnia, nosi nazwę Radiesse.

Po zabiegu lekarz podaje pacjentowi zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry w najbliższym czasie, omawia potencjalne skutki uboczne i oczekiwane rezultaty. W razie potrzeby pacjent przez krótki czas może pozostać pod obserwacją, aby upewnić się, że nie występują reakcje niepożądane. Może także konsultować się z lekarzem w późniejszym czasie, jeśli na przykład modelowanie twarzy, które za sprawą preparatu zostało przeprowadzone, budzi pytania.

Hydroksyapatyt wapnia – efekty zabiegu: jak długo utrzymują się na skórze, od czego zależą?

Zwykle efekty zabiegu wypełniania skóry, gdy głównym składnikiem preparatu jest hydroksyapatyt wapnia, są widoczne od razu, choć ostateczne rezultaty wypełniania zmarszczek mogą być widoczne dopiero po kilku dniach lub tygodniach, gdy obrzęk ustąpi i preparat się ustabilizuje.

Ostateczny efekt wolumetrii zależy m.in. od rodzaju skóry pacjenta, wyjściowej głębokości zmarszczek i bruzd, początkowego stanu tkanek skóry i włókien kolagenowych w organizmie pacjenta oraz jego gospodarki metabolicznej. Najczęściej efekty zabiegu utrzymują się przez kilkanaście miesięcy.

Należy wiedzieć, że istotną rolę w efektach wolumetrii twarzy z użyciem omawianego preparatu odgrywa gospodarka metaboliczna pacjenta. Różnice w odporności i reakcjach immunologicznych mogą wpływać na sposób, w jaki organizm reaguje na obcą substancję, nawet jeśli jest biokompatybilna – jak hydroksyapatyt wapnia. 

Gospodarka metaboliczna wpływa także na indywidualne predyspozycje organizmu pacjenta do wykorzystania substancji oraz na zdolność organizmu do gojenia się i regeneracji.

Co równie ważne, osoby z szybszym metabolizmem mogą doświadczyć wcześniejszego rozkładu i eliminacji substancji wypełniającej z organizmu. To może wpływać na czas trwania efektów zabiegu. Standardowo efekty zabiegu wolumetrii z użyciem hydroksyapatytu wapnia mogą utrzymywać się od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności także od indywidualnych cech skóry pacjenta i użytego preparatu.

Zabieg jest uważany za bezpieczny, ale jak każda procedura medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem skutków ubocznych i powikłań. Ważne jest wybieranie doświadczonych lekarzy i klinik, które zapewnią odpowiednią opiekę i standardy bezpieczeństwa.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu wolumetrii twarzy hydroksyapatytem wapnia

Konsultacja z doświadczonym lekarzem specjalistą jest kluczowa, aby ocenić indywidualne ryzyko i zdecydować, czy zabieg wolumetrii twarzy przy użyciu tego środka jest odpowiedni dla danego pacjenta, biorąc pod uwagę jego historię medyczną, stan zdrowia i oczekiwania.

Główne przeciwwskazania do zabiegu:

  • Choroby skórne: stany zapalne skóry, infekcja lub aktywna choroba skórna w planowanym miejscu iniekcji.
  • Nadwrażliwość na składniki preparatu z mikrocząsteczkami hydroksyapatytu wapnia.
  • Niepożądane reakcje na inne wypełniacze lub zabiegi estetyczne.
  • Nieustabilizowane zaburzenia i choroby autoimmunologiczne.
  • Przyjmowanie leków immunosupresyjnych.
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
  • Nowotwory skóry.
  • Niedawno przebyte operacje w obrębie twarzy.

Zabieg nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, a mających nierealistyczne oczekiwania odnośnie jego efektów.

Przeciętne ceny zabiegu wypełniania zmarszczek preparatem z hydroksyapatytem wapnia w medycynie estetycznej

Ceny zabiegów z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia wahają się od kilkuset do tysiąca kilkuset złotych. Modelowanie całego owalu twarzy (linia żuchwy, okolica jarzmowa, skronie, policzki, dolina łez) to koszt rzędu 1100-1800 PLN. Zwykle koszt 1 ml kwasu hialuronowego w gabinetach medycyny estetycznej wynosi od 1300 do 1500 PLN, natomiast za 1,5 ml hydroksyapatytu wapnia trzeba zapłacić około 1800 PLN. Warto jednak zauważyć, że efekty stosowania tego preparatu są trwalsze w porównaniu z kwasem hialuronowym.

Oceń ten artykuł

Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.