Operacja nosa - przebieg, rekonwalescencja i koszty
Kształt nosa w znaczącym stopniu wpływa na charakter całej twarzy. To część ciała, na którą w pierwszej kolejności zwraca się szczególną uwagę. Każdy marzy o małym, zgrabnym i prostym nosie. Niestety matka natura nie zawsze jest tak łaskawa. Czasami różne wypadki losowe, jak również względy zdrowotne odgrywają istotną rolę w podjęciu decyzji o korekcji nosa, a pewne dolegliwości wręcz wymuszają poddanie się operacji.
Wskazania do operacji i korekcji nosa
Operacja nosa może być przeprowadzona po konsultacji z lekarzem, który biorąc pod uwagę przede wszystkim względy zdrowotne pacjenta kieruje go na taki zabieg. Do tej grupy zalicza się, m.in. problemy z oddychaniem, wynikające ze złej budowy przegrody, które mogą doprowadzić do trudności z zasypianiem, chrapaniem, niedotlenieniem organizmu, jak również mogą pojawiać się w niektórych przypadkach problemy z płucami oraz sercem. Bardzo częste i powracające infekcje związane z nieżytem nosa powinny zostać skonsultowane z lekarzem, aby jednoznacznie ustalić, czy przypadkiem nie są one wynikiem niewłaściwej budowy nosa.
Zabiegi można również przeprowadzić ze względu na niezadowalający wygląd nosa. W chirurgi tego rodzaju operację określa się mianem rhinoplastyki, jak również stosuje się określenie korekcja. Podczas takiej operacji z kolei można na przykład zmniejszyć nos, zmienić czubek nosa, wykonać plastykę garba nosa i wiele innych estetycznych zabiegów, które wpłyną na poprawę samooceny i pewności siebie.
Skoro mowa o wskazaniach, to w tym miejscu należy również wspomnieć o przeciwwskazaniach. Jednym z nich jest potwierdzona niedokrwistość, problemy z nieuregulowanym ciśnieniem, silne, ropne zapalenie zatok, skazy naczyniowe, a także cukrzyca. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i dopiero szczegółowa konsultacja lekarska umożliwia podjęcie ostatecznej decyzji, czy dany pacjent może poddać się operacji plastycznej.
Operacja nosa
Operacja nosa w zależności od rodzaju wykonywanych zmian może zostać przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dzięki temu podczas zabiegu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Czas trwania operacji także jest uzależniony od skali zmian, jakie zaplanowano przy operacji lub korekcji nosa. Średnio wynosi on od jednej do trzech godzin. Natomiast sam okres hospitalizacji to od jednego do trzech dni.
Przed zgłoszeniem się na operację, każdy pacjent zobowiązany jest poddać się szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także wykonać podstawowe badania (krew, mocz, EKG). Ponadto, poinformować lekarza o ewentualnych innych problemach zdrowotnych oraz przyjmowanych lekach – należy zwrócić szczególną uwagę na leki zmniejszające krzepliwość krwi.
W czasie operacji lekarz większość nacięć dokonuje wewnątrz nosa, dzięki czemu unikniemy jakichkolwiek blizn po wykonanym zabiegu. Może dojść do sytuacji, kiedy chirurg będzie zmuszony dokonać cięcia słupka nosa, które umożliwi podniesienie skóry i przeprowadzenie operacji pod kontrolą wzroku. Bardzo duża część lekarzy uważa tę właśnie metodę za najlepszą. Pozwala w pełni ocenić skutki wykonanego zabiegu.
W niektórych przypadkach, jeśli tego wymaga sytuacja, chirurg może przeszczepić części chrzęstnych z innych partii ciała, np. przegrody nosowej, tkanki ucha, a czasem z żebra. Po zakończeniu operacji, założeniu szwów nos jest unieruchamiany za pomocą specjalnej szyny lub zakładane są plastry oraz plastikowy opatrunki (na około siedem dni).
Rekonwalescencja po plastyce nosa
Po operacji nosa pacjent powinien możliwie, jak najwięcej odpoczywać i prowadzić tzw. oszczędny tryb życia. Podstawą jest ograniczenie aktywności fizycznej. Obrzęk po operacji powinien zniknąć w przeciągu 3-4 tygodni. Po zabiegu wskazane jest, aby leżąc w łóżku utrzymywać głowę nieco wyżej, jak również stosować zimne okłady, które z jednej strony będą wpływały na zmniejszenie odczuwania bólu, a z drugiej wspomagały zmniejszanie się obrzęku.
Naturalnym objawem jest pojawienie się siniaków wokół oczu. Można także czuć zdrętwienie, które na przestrzeni trzech miesięcy powinno ustąpić. Przez kilka dni po operacji można odczuwać ból, ale uśmierzą go bez problemu ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Pełne wygojenie nosa osiąga się, po mniej więcej sześciu miesiącach od przeprowadzenia operacji.
Koszt operacji plastycznej nosa
Operacje plastyczne nosa zalicza się do grupy jednych z najtrudniejszych w chirurgi. Wymagają one ogromnej precyzji, skupienia, a także doświadczenia lekarzy, którzy je przeprowadzają. Decydując się na plastykę nosa należy przede wszystkich wybrać prawdziwych specjalistów w tej dziedzinie.
Całkowity koszt takiego zabiegu jest uzależniony w dużej mierze od tego, co konkretnie obejmuje zabieg operacyjny. Operacja części chrzęstnej kosztuje średnio od 6500zł do 7500zł, natomiast pełna plastyka nosa – chrzęstnej i kostnej od 7500zł do 11000zł. Z kolei korekcja nosa to koszt od 4000zł do 3000zł.
Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno. Jeśli nie dysponujemy taką gotówką, aby opłacić operację, to zawsze można skorzystać z systemu finansowania i płatności ratalnych MediRaty. Wysokość rat dostosowywana jest do możliwości finansowych pacjenta, a raty można rozłożyć na 12, 24 lub 36 miesięcy.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują