Ginekomastia – przyczyny oraz leczenie
Choć niełatwo w to uwierzyć od razu, gruczoły piersiowe istnieją także u mężczyzn. Zazwyczaj, kiedy działają bez zarzutu, w ogóle nie zwracamy na nie uwagi, jednak należy pamiętać, że mężczyźni również są objęci ryzykiem zachorowania na choroby piersi. Jedną z takich męskich chorób jest ginekomastia.
Przyjrzyjmy się bliżej temu schorzeniu. Jakie ma przyczyny? Jak się objawia? Czy ginekomastia jest równoznaczna z rakiem? Jak ją leczyć?
Czym jest ginekomastia i czym się objawia u mężczyzn?
Ginekomastia (łac. gynaecomastia) to powiększenie się sutka u mężczyzny, w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Pojawia się w różnym wieku, w różnym stopniu, oraz z różnych powodów.
Co powoduje ginekomastię i jak ją rozpoznać?
Główną przyczyną ginekomastii jest nieprawidłowo działająca gospodarka hormonalna w organizmie. Ma ona podłoże fizjologiczne lub patologiczne. Często wpływ na jej pojawienie się mają również przyjmowane leki. Choroba ta występuje samodzielnie, jest powikłaniem innego schorzenia lub jego objawem.
Fizjologiczne powiększenie piersi czasem ma miejsce u chłopców, około 3–5 dnia życia i potem w okresie dojrzewania, ale trwa wtedy około miesiąca (u noworodków) lub kilku miesięcy (u nastolatków) i nie jest groźna. Przyczyną jest wówczas zbyt duże stężenie estradiolu (żeńskiego hormonu płciowego) w stosunku do testosteronu. Zdarza się jednak, że ginekomastia może ulec utrwaleniu, w związku na przykład z dużą otyłością chłopca.
Ginekomastia patologiczna natomiast jest zazwyczaj spowodowana innymi chorobami współistniejącymi, takimi jak:
- nadczynność tarczycy
- niewydolność nerek
- marskość i rak wątroby
- guzy i nowotwory nadnercza i jąder
- nadwrażliwość sutka na estrogeny
- genetyka, dziedziczenie
- wpływ działania leków (na przykład na niewydolność serca czy grzybicę)
Jak wyglądają objawy ginekomastii?
Objawy, które bezwzględnie powinny skłonić mężczyznę do jak najszybszej wizyty u lekarza, to:
- zmiana wyglądu i symetrii klatki piersiowej (powiększenie jednej lub obu piersi, zmiana kształtu piersi lub wyglądu skóry)
- twarde, bolące piersi
- wyczuwalny guzek lub guzki (twarde, nieruchome zgrubienia w piersi lub pod pachą)
- zmiana wyglądu sutka
- wyciek z sutka
Ginekomastia nie jest równoznaczna z zachorowaniem na raka piersi, nie jest to jednak wykluczone. Trzeba wiedzieć nam, mężczyznom, że rak piersi zabija zdecydowaną większość chorych mężczyzn tylko dlatego, że tak późno poddają się diagnozie! Wczesne wykrycie jakiejkolwiek choroby nieporównywalnie zwiększa szansę wyleczenia!
Czy ginekomastia boli? Jak ją zwalczyć? Jak leczyć ginekomastię?
Ginekomastia przebiega różnie u każdego mężczyzny, czasem ból jest bardzo dotkliwy, czasem niezbyt mocny i sporadyczny.
Diagnoza ginekomastii zazwyczaj oparta jest na wywiadzie i prostym badaniu, podczas którego lekarz może stwierdzić rzeczywisty przyrost tkanki na piersiach o twardej konsystencji. Dla pewności wykonuje się badania, zazwyczaj mierzące poziom wybranych hormonów, nierzadko dostaje się również skierowanie na mammografię (jeśli jest podejrzenie nowotworu).
Leczenie ginekomastii jest całkowicie uzależnione od jej przyczyny, gdyż terapia polega na jej usunięciu. Czasem polega na zmianie dotychczas przyjmowanych leków, innym razem na leczeniu endokrynologicznym lub onkologicznym.
Czy warto poddać się zabiegowi usuwania ginekomastii? Gdzie się udać?
Leczenie chirurgiczne stosuje się wtedy, gdy próba zwalczenia przyczyn choroby nie przynosi oczekiwanych skutków, szczególnie z powodów estetycznych, gdyż “męski biust” jest dla panów bardzo wstydliwy i nierzadko najcięższymi jego powikłaniami jest depresja, niechęć do życia i głębokie kompleksy.
Trzeba powiedzieć jasno, że operacja usunięcia ginekomastii nie usuwa jej przyczyny, może jednak znacznie przyczynić się do poprawy wyglądu i stanu psychicznego mężczyzny. Cena takiego zabiegu waha się w granicach 3–7 tys.zł. Jeśli interesuje Cię możliwość pozyskania środków na tego typu zabieg zajrzyj na www.mediraty.pl i sprawdź jak możesz sobie pomóc.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują