Leczenie napięciowych bólów głowy i migren botoksem

Słowo botoks kojarzy się przede wszystkim z działaniami przeciwstarzeniowymi, jednak okazuje się, że możliwości toksyny botulinowej znacznie wykraczają poza kwestie estetyczne. Jednym z jej zastosowań są zabiegi leczenia migren.

Znany z zabiegów medycyny estetycznej botoks jest skutecznym narzędziem w walce z bólem migrenowym i może złagodzić dolegliwości związane z tą uciążliwą przypadłością.  Dowiedz się, jak toksyna botulinowa może pomóc osobom cierpiącym na migrenowe bóle głowy!

Przyczyny napięciowych bólów głowy i migreny

Przyczyny migren nie są do końca określone, jednak badania wykazały, że epizody bólowe mają związek z różnymi czynnikami, takimi jak:

  • stres – wysoki poziom stresu może prowadzić do napięciowych bólów głowy oraz migren, ponieważ reakcja ciała na sytuacje stresowe obejmuje między innymi napięcie mięśni, które często ma niekorzystny wpływ na procesy chemiczne zachodzące w mózgu;
  • niezdrowy tryb życia – niedobór snu, uboga odżywczo dieta, niedostateczna ilość płynów i brak ćwiczeń fizycznych mogą przyczyniać się do ataków migreny;
  • praca przy komputerze – długie godziny spędzane przed monitorem powodują napięcie mięśni szyi oraz gałek ocznych, prowadząc do napięciowych bólów głowy oraz migren;
  • napięcie mięśni – spięta szyja, barki, ramiona i generalnie górna połowa ciała może przekładać się na problemy z migrenami. Bardzo często pojawienie się takich napięć w ciele ma związek z nieprawidłową postawą lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Jak działa botoks w leczeniu bólów głowy i migreny

Toksyna botulinowa, chociaż – jak sama nazwa wskazuje – jest substancją niebezpieczną, w doświadczonych dłoniach lekarza może zmienić się w prawdziwe remedium nie tylko na zmarszczki, lecz także różne dolegliwości. To dlatego, że botoks ma zdolność blokowania sygnałów przesyłanych przez komórki nerwowe i paraliżowania mięśni.

To właśnie te właściwości sprawiły, że zaczął być tak chętnie wykorzystywany w kosmetyce. Szybko okazało się jednak, że osoby cierpiące na migreny przewlekłe, które poddały się zabiegom na zmarszczki z użyciem botoksu, odkryły, że ich dolegliwości znacznie zmalały. To sprawiło, że naukowcy rozpoczęli badania nad wpływem toksyny botulinowej na bóle migrenowe.

Botoks w przypadku nawracających migren działa dwutorowo. Po pierwsze, rozluźnia mięśnie, blokując sygnały przesyłane do nich przez układ nerwowy, co powoduje tymczasowe zmniejszenie ich aktywności. Relaksacja mięśni pozwala na zmniejszenie fizycznego napięcia, które może przyczyniać się do epizodów migrenowych.

Po drugie, botoks ma wpływ na nerwy. Blokuje wydzielanie substancji chemicznych, zwanych neuroprzekaźnikami, które transportują między innymi sygnały bólowe do mózgu. W uproszczeniu można napisać, że toksyna botulinowa działa na neuroprzekaźniki jak zagroda, powstrzymując je przed sięgnięciem zakończeń nerwowych znajdujących się w szyi i głowie. To zapobiega transmisji sygnałów bólowych, a tym samym znacznie redukuje u pacjenta dolegliwości związane z migrenami.

Warto dodać, że migreny to niejedyne dolegliwości z powodzeniem leczone botoksem. Substancja wspomaga również kurację bruksizmu.

Proces leczenia migreny toksyną botulinową

Przed zabiegiem konieczna jest oczywiście konsultacja z lekarzem, który określi, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia botoksem. Ważna jest między innymi częstotliwość występowania bólów głowy. Należy również przygotować dokumentację medyczną, w tym listę przyjmowanych medykamentów i alergii. Możliwe, że konieczne będzie odstawienie niektórych leków. Warto również, najlepiej całkowicie, zrezygnować z alkoholu.

Pacjent otrzymuje kilka zastrzyków z toksyny botulinowej w głowę i szyję średnio co 12 tygodni, żeby złagodzić lub zapobiec bólom migrenowym. Liczba zastrzyków zależy od indywidualnego przypadku, zazwyczaj jednak potrzeba od 30 do 40 dawek zaaplikowanych symetrycznie po obu stronach głowy.

Jeśli migreny zlokalizowane są w konkretnym punkcie, istnieje szansa, że ta część będzie wymagała dodatkowych zastrzyków.

Pamiętaj, że zabiegi na migreny z użyciem botoksu powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarza-specjalistę, który ma doświadczenie w tego typu zastosowaniu toksyny botulinowej.

Rekonwalescencja po zabiegu jest krótkotrwała. Większość pacjentów może powrócić do codziennych aktywności już po upływie doby. Bezpośrednio po podaniu zastrzyków zaleca się jednak odpoczynek. Poza tym nie należy pocierać miejsca zastrzyków, by nie przemieścić botoksu. Zaleca się również unikanie gorących kąpieli, sauny oraz ekspozycji na wysokie temperatury przez kilka dni po iniekcji.

Oczywiście, istnieją również przeciwwskazania do tego zabiegu. Są to między innymi:

  • alergie lub nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • infekcje – zwłaszcza w miejscu wkłucia,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby neuromięśniowe, takie jak np. stwardnienie zanikowe boczne,
  • stosowanie niektórych leków,
  • niedawno przebyte operacje szyi lub głowy,
  • niektóre choroby przewlekłe.

Skuteczność, przeciwwskazania i ewentualne skutki uboczne leczenia botoksem

Leczenie migren z pomocą botoksu może potrwać kilkanaście miesięcy, jednak pierwsze rezultaty są odczuwalne już po 2-3 tygodniach od pierwszego zabiegu.

Należy zaznaczyć, że leczenie botoksem, jak każdy zabieg, może powodować skutki uboczne. Najczęstsze to:

  • ból, obrzęk i zasinienie w miejscu wkłucia – pomogą zimne okłady,
  • bóle głowy – wystarczą leki przeciwbólowe bez recepty, unikaj jednak leków przeciwzapalnych, a przed ich spożyciem skonsultuj się z lekarzem,
  • objawy przeziębienia i ogólne zmęczenie – odpoczynek i duże ilości płynów,
  • sztywność szyi – pomogą również okłady,
  • suchość w ustach – picie dużych ilości wody, możesz również żuć gumę bez cukru.

Bardzo rzadko spotykane reakcje niepożądane to z kolei opadanie powiek, które zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach – jeśli tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem – oraz alergia, w tym przypadku należy niezwłocznie udać się do szpitala.


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują