Peeling fenolowy może pomóc w oczyszczeniu skóry, a nawet w usunięciu głębokich zmarszczek oraz blizn. Ale zabieg ten, chociaż wysoce efektywny, nie jest pozbawiony wad.

Na czym polega peeling fenolowy, jak się do niego przygotować oraz czy ta procedura jest dla wszystkich?

Na czym polega peeling fenolowy?

Zacznijmy może od tego, czym jest fenol – to organiczna molekuła pozyskiwana z pochodnych ropy naftowej. W kosmetyce stosuje się ją ze względu na unikatową zdolność do penetrowania skóry. Z jej pomocą tworzy się kontrolowane uszkodzenia tkanki, które – po wyleczeniu – mogą wyraźnie, a wręcz dramatycznie poprawić jakość cery.

Peeling fenolowy jest to więc peeling chemiczny. Tego rodzaju zabiegi pozwalają na usunięcie martwych komórek i odsłonięcie nowej, nieuszkodzonej skóry. Jest to więc peeling bardzo głęboki.

To efektywna, ale przy tym inwazyjna procedura. Dermatolodzy uważają go wręcz za najsilniejszy znany peeling – do tego stopnia, że wykonuje się go w znieczuleniu. Bez niego ból podczas zabiegu mógłby być trudny do wytrzymania. Co więcej, rekonwalescencja po zabiegu może zająć nawet kilka miesięcy.

Z drugiej jednak strony – tak mocny zabieg sprawia, że rezultaty są naprawdę spektakularne. Dzięki peelingowi fenolowemu pozbędziesz się zmarszczek – nawet tych głębokich – przebarwień posłonecznych, a także wszelkiego rodzaju blizn potrądzikowych czy na przykład po ospie, nie wspominając już o innych niedoskonałościach.

Warto również dodać, że efekty pozabiegowe stosowania peelingu fenolowego są naprawdę długotrwałe. Po tym, jak zakończy się regeneracja skóry, rezultaty w postaci jednolitego kolorytu i mocno spłyconych zmarszczek mogą utrzymać się nawet kilka lat.

Warto jednak zaznaczyć, że to, jak długo będziesz cieszyć się młodszym wyglądem, zależy od Twojej codziennej pielęgnacji, ekspozycji słonecznej oraz predyspozycji genetycznych.

Jak  przygotować się do zabiegu?

Jeśli rozważasz wykonanie peelingu fenolowego, przygotowania do zabiegu zacznij od konsultacji z dermatologiem lub chirurgiem kosmetycznym.

Specjalista oceni stan Twojej skóry, przedyskutuje z Tobą potencjalne i pożądane rezultaty oraz przede wszystkim sprawdzi, czy w Twoim przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia peelingu. Pamiętaj również, że ten zabieg może być wykonywany tylko przez lekarza!

Jak przygotować skórę do zabiegu?

Przeprowadzenie peelingu wymaga doskonałego stanu cery. Jeśli masz problemy z trądzikiem, podrażnieniami czy przebarwieniami, takimi jak na przykład melazma, konieczne będzie wyleczenie ich.

Na tydzień przed zabiegiem powinnaś także odstawić wszystkie peelingi chemiczne i preparaty przyspieszające odnowę komórek, jak na przykład retinol. Unikaj również słońca zarówno przed, jak i po zabiegu.

Możliwe komplikacje w trakcie i po zabiegu

Wspominaliśmy o tym wcześniej, ale warto to powtórzyć – peeling fenolowy to bardzo poważny zabieg. Do tego stopnia, że w trakcie procedury monitorowane są funkcje życiowe pacjenta. To dlatego, że fenol w zbyt dużej dawce może spowodować problemy kardiologiczne, między innymi zaburzenia rytmu serca. Dlatego należy stosować go tylko pod kontrolą lekarza.

Po zabiegu istnieje podwyższone ryzyko powstawania blizn i przebarwień oraz infekcji. To dlatego, że gdy piszemy, że fenol usuwa wierzchnią warstwę naskórka, dokładnie to mamy na myśli.

Zabieg odsłania skórę właściwą, która przez kilka dni jest pozbawiona ochrony. Na skórze może pojawić się obrzęk, prawdopodobnie będzie się z niej także wydzielać osocze. Dlatego po peelingu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

Jak dbać o siebie po zabiegu?

Przez pierwsze 1-3 dni możesz schładzać twarz zimnymi kompresami. Po procedurze musisz odczekać 24 godziny, zanim weźmiesz prysznic czy umyjesz głowę. Będziesz musiała również ograniczyć aktywność fizyczną oraz inny typ wysiłku na minimum dwa tygodnie.

Podczas snu stosuj dodatkową poduszkę, tak by Twoja głowa znajdowała się powyżej serca. Poza tym przy pielęgnacji należy stosować tylko preparaty zalecone przez lekarza.

Głęboki peeling fenolowy – przeciwwskazania

Ponieważ peeling fenolowy to poważna procedura, nie każdy może się jej poddać. Jakie są przeciwwskazania dla tego zabiegu? Oto kilka najważniejszych:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • stosowanie izotretynoiny,
  • aktywne infekcje skórne,
  • schorzenia autoimmunologiczne,
  • alergie,
  • określone schorzenia medyczne, jak cukrzyca, problemy z nerkami itp.

Peeling fenolowy – przybliżone koszty

Peeling fenolowy to skuteczny sposób na to, żeby wyraźnie i na długo odmłodzić twarz. Jest to jednak zabieg chirurgiczny, w dodatku bardzo inwazyjny oraz obarczony długim okresem rekonwalescencji. Jeśli jednak Cię to nie zniechęca i mimo wszystko planujesz go wykonać, z pewnością interesuje Cię, ile kosztuje.

Niestety – jest dosyć drogi. Ceny zaczynają się od 2100 zł za same okolice ust i powieki oraz 6300 zł za twarz. Na szczęście możesz sfinansować tę procedurę z pomocą Medirat – jak? Wszystkie informacje znajdziesz na naszej stronie!

Bibliografia:

https://www.awplasticsurgery.com/wp-content/uploads/2019/03/Post-Phenol-Peel-.pdf

https://www.allure.com/story/phenol-peel#what-is-a-phenol-peel


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują